Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mnoho lidí mluví o operačním systému windows Vista. Někteří lidé tento nový operační systém kritizují, jiní si ho chválí. Někteří lidé, kteří čtou tyto stránky, a jsou obeznámeni s problematikou, tak mohou říct, že je hloupost, aby tento výrobek firmy Microsoft někdo chválil. Tak proč se tak děje?

Obrazek

Děje se tak z prostého důvodu, poněvadž drtivá většina těchto uživatelů jsou lidé, kterí se o počítače příliš nezajímají a tudíž jim nevadí změny, které sebou výše jmenovaný systém přinesl. 

Hned při startu počítače si nelze nevšimnout krásného nového prostředí. To je rozhodně pěkná změna, ale veme si hodně systémových prostředků. Tak jsem se rozhodl povypínat různé animování a nechat ho prakticky na základním nastavení. Tzn.: při  posouvání okna se nebude zobrazovat obsah atd. Po této radikální změně už windows chodili značně lépe, ale přesto to nebylo takové, jako když stejnou operaci provedete v OS (operačním systému) windows XP.

Další změnou je panel po pravé straně monitoru zobrazující hodiny, diář a jiné. Rozhodně je to dobrá věc, ale vadilo mi, že to při startu bere počítači značné množství systémových prostředků.

Obrazek

Věcí se kterou jste se určitě setkali je, že Vista nepodporuje starší programy z Xpéček. Mě osobně to připomíná situaci dosti obdobnou jako při příchodu jejich předchůdce na trh. Lidé také nebyli příliš nadšeni z faktu, že jim jejich OS nepracuje se staršími programy. Takže je to věc, nad kterou bych se příliš nepohoršoval. A nebudu jí zde nějak zdlouhavě vypisovat.

Věc, která se mě velice dotkla byl nám velice dobře známý program Media Player, který nepodporoval takovou škálu videí, které přehraje. A rozhodně se u něj nedá hovořit o bezproblémovém chodu. Přišlo mi to zpočátku velice zvláštní, vždyť stejná verze tohoto programu mi na předchozím operačním systému bez problému funguje.  Řekl jsem si tedy, že se podívám na internet, prošel jsem různá fóra a zjistil jsem, že problémy s tímto programem nepatří k méněčastým.

Webový prohlížeč(IE7) ve Vistě mě příliš neoslovil. Možná bláhově jsem očekával, že firma Microsoft by mohla v novém operačním systému vytvořit lepší webový prohlížeč než jakým se pyšní. Myslel jsem si, že by mohl obsahovat alespoň více možností, když je to přece ve verzi pro nový operační systém. Byl jsem zklamán  Dobrá tedy, stáhnu si Mozzilu Firefox(download.chip.eu/cz/Firefox_106535.html , www.czilla.cz/ ) Byl jsem nadšen, ovšem do doby, než jsem si chtěl přehrát nějaký pořad. Zapnul jsem pořad a Mozzila se zhroutila. Tak jsem na internetu našel, že musím stáhnout pluginu pro Media Player, poněvadž Microsoftu jsou ostatní prohlížeče nesympatické a v tomto OS je upřednostňován. Tak jsem si stáhl firefoxplugin pro přehrávač, ale stejně se mi celkem často stávalo, že úplně nefungovalo. Takže videa a rádia s internetu, pokud je chcete poslouchat, tak stejně musíte přehrávat  přes IE7.

Ještě větším zklamáním pro mě bylo, když jsem si chtěl některé části windows odebrat ze systému. Věci jako Outlook, Live Messanger apod. nepoužívám, tak mě trochu naštvalo, že je musím trpět na svém disku. Někdo řekne, že to je spíše problém kosmetického rázu. Není, poněvadž programy jako Internet Exproler 7 a Media Player 11 jsou integrovány do systému a nedají se odebrat v části s názvem "Přidat nebo Odebrat programy". Což, když je třeba je reinstalovat velice ztíží situaci. 

Věc, která mě však velice potěšila byla ta, že obnovení systému má svou vlastní ikonu v Ovládacím panelu. Je to zpočátku sice trochu nezvyk, ale myslím si, že je to dobrý krok.

Jedna z neprotivnějších věcí v tomto operačním systému je řízení uživatelských účtů. Ochrana UAC. Ta zabraňuje aplikacím, aby se na Vašem počítači samovolně spouštěli. Nápad to byl jistě dobrý, ale dosti nedomyšlený. V praxi se Vás totiž program ptá na každou akci spojenou s instalací a to značně obtěžuje. 

Nakonec jsem si nechal centrum zabezpečení. Tato věc mě obtěžuje již od vydání SP2 na windows XP, kde Vám počítač kontorloval zda máte počítač chráněn proti virům, zda máte zapnuté aktualizace nebo jestli máte bránu Firewall. Nyní k tomu přišla kontrola jestli máte spywarovou ochranu. A na víc stále to nejde vypnout tak, aby vás to neobtěžovalo později. Já aktualizace stahuji jen tehdy, je-li nějaká skutečně důležitá, jinak to podle mě nemá význam a vše ostatní si jsem schopen ohlídat sám. Nepotřebui k tomu počítač, aby mi říkal, co mám dělat.

Celkově musím říci, že na mě tento nový operační systém neudělal vůbec dobrý dojem. Chtěl bych zároveň dodat, že se nemohu dočkat dne, kdy microsoft bude mít na trhu operačních systému silného konkurenta, poněvadž mě současná situace přijde jako kritická.