Základní deska
Základní deska nebo-li motherboard je důležitou součástí počítače. Veškeré důležité komponenty jako harddisk, RAM paměti, grafická karta, procesor apod. jsou osazeny nebo připojeny právě k ní. Výběr vhodné desky je důležitý kvůli výkonu sestavy. Můžete mít sebelepší procesor, ale pokud je osazen ve špatné desce, tak nebude mít takové výsledky jako v té kvalitní. Je velký rozdíl v tom pro jakou společnost vyrábějící procesory se rozhodnete, jinak vypadá motherboard pro AMD a jinak pro Intel.
Jedna z důležitých součástí kvalitní desky je chlazení. Máme dva typy chlazení.
- chipset (čipy přes které putují data k procesoru) chlazený větrákem
- chipset s pasivním chlazením( kov napojený na chipset odvádějící z něj teplo), údajně je to metoda v mnoha případech účinější než klasický větrák
Rozhodně ale nesmíme zapomínat na integrovanou výbavu desky. Každý preferuje jinou základní výbavu, proto je na trhu mnoho možností, které motherboard nabídnout. Dnes už má snad každá deska v základní výbavě 4x USB vstup, vstup alespoň jedné síťové karty. PS2 vstupy dnes bývají buď po jednom nebo už opět po dvou kusech. V neposlední řadě je to integrovaná zvuková karta. Potom už záleží na uživateli jestli chce vyšší výbavu nebo mu postačí základní.
Základní deska se také liší počtem optických zařízení, které chceme k naší základní desce připojit. Pokud jsme třeba grafici nebo animátoři budeme mít větší počet harddisků než běžný uživatel, proto budeme potřebovat více řadičů optických zařízení. Dnes je standardem mít na motherboardu 4x SATA řadič(současné datové připojení pro pevný disk), ale objevují se i provedení s osmi těmito řadiči.
Nakonec je důležité abychom věděli jaký zdroj si máme k oné desce zakoupit. Tedy nás zajímá jaký má příkon, což je velice často ovlivněno také tím, jaký procesor nebo jakou grafickou kartu osadíme. Vždy je lepší mít silnější zdroj než doporučuje výrobce motherboardu, takže pokud výrobce doporučuje 400W zdroj je lepší si pořídit alespoň 450W zdroj. Já osobně bych doporučil raději 500W zdroj. Poněvadž nikdy nevíte, co do budoucna přidáte do Vašeho počítače. Vzláště potom u grafických karet, které jsou obzvláště náročné.
Závěrem bych si snad dovolil malou radu. Pokud si vybíráte základní desku nešetřete na ní, ale zase neutrácejte zbytečně velké sumy. Nikdo nechce, abyste zkrachovali